Förhandlingsframställan uppsägning p g a arbetsbrist MKA 2023
Format: Word-mall (1 sidor)
Pris: 400 kr
Denna mall från DokuMera hjälper dig att upprätta en förhandlingsframställan vid uppsägning på grund av arbetsbrist när kollektivavtal finns.
Innan arbetsgivare beslutar om en viktigare förändring av sin verksamhet måste han eller hon förhandla med arbetstagarorganisation i förhållande till vilken han eller hon är bunden av kollektivavtal. Detsamma ska iakttagas innan arbetsgivare beslutar om viktigare förändringar av arbets- eller anställningsförhållandena för arbetstagare som tillhör organisationen.
Om en fråga särskilt angår arbets- eller anställningsförhållandena för arbetstagare som tillhör en arbetstagarorganisation i förhållande till vilken arbetsgivaren inte är bunden av kollektivavtal, är arbetsgivaren skyldig att förhandla med den organisationen.
Arbetsgivaren måste således göra en förhandlingsframställan till en arbetstagarorganisation om en arbetstagare som ska sägas upp är ansluten till en organisation. Mallen hjälper dig att upprätta denna förhandlingsframställan.
(ID 4265)SNABBT OCH ENKELT
- Ladda ner
- Anpassa
- Spara
- Skriv ut
- Färdig!
FÖRDELAR MED DOKUMERAS MALLAR
- Expertframtagna
- Exempelbaserade
- Färdigformulerade
- Formgivna
- Uppdaterade
- Utskriftsoptimerade
- Enkla att skräddarsy med egen logotyp eller egna formler
- Nöjd kund-garanti
- Fler än 30 000 nöjda kunder
NÖJD KUND-GARANTI
- Kontakta oss inom 24 timmar
- Vi stryker din beställning
- Du raderar mallen från datorn
